Nadchodzi piłkarska wiosna!

Wielkimi krokami zbliża się runda rewanżowa sezonu 2018/2019; już za nieco ponad tydzień rozlegnie się pierwszy gwizdek 14 kolejki zmagań Serie A! Kluby przez całą zimę ambitnie przygotowywały się do rozgrywek - zawodnicy ostro trenowali, trenerzy planowali i wdrażali nowinki taktyczne oraz mieli czas na nadrobienie zaległości, a działacze dokonywali niezbędnych ruchów - wszystko, aby kadra była możliwie najmocniejsza, rozpoczynając już od półmetka rozgrywek. Właśnie teraz, kiedy ekipy są przed swoimi ostatecznymi przetarciami przed ligą, kiedy rywalizacja o miejsce w składzie w najbliższym meczu jest u szczytu - nadszedł czas na naszą zapowiedź rundy i prognozy jej zakończenia! Kto naszym zdaniem awansuje? Kto będzie do końca bił się o utrzymanie, a kto zazna goryczy spadku? Zapraszamy do lektury!

Mistrz zapowiadany... i już dobrze znany?

Po emocjonującej rundzie jesiennej jedno jest pewne - wiosna szykuje się równie ciekawie! Jak wiadomo, po sezonie 2018/19 awansują bezpośrednio do klasy okręgowej 2 zespoły, tyleż samo czeka relegacja do Serie B. Zaczynając od góry, zgodnie z przedsezonowymi oczekiwaniami, mamy prawdziwą czwórkę do brydża, która powalczy nie tylko o awans, ale i o końcowy triumf. Pewnym krokiem do tytułu jesienią kroczył Meblorz Swarzędz - przemiany, które zaszły w klubie, głośne transfery i przede wszystkim piłkarska jakość sprawia, że lider i faworyt - jest tylko jeden. Meblorze mają również komfortową przewagę nad kolejnym rywalem - 6 punktów to spora zaliczka. Oczywistym jest, że w sporcie naprawdę wiele może się zdarzyć, ale inny rezultat niż pierwszy tytuł mistrzowski dla Meblorza będzie na pewno niespodzianką, a co najmniej zimnym prysznicem dla wspierającej swarzędzan lokalnej społeczności.

Dalej mamy pościgowe trio które w zasadzie dzieli zasięg punktowy jednego spotkania - mowa o ekipach Lechity Kłecko, Pelikana Niechanowo oraz Piasta Łubowo. Wszystkie wymienione zespoły prezentują nieco wyższą jakość niż reszta stawki i na pewno brak awansu dla dwóch z tych ekip (jednak katastrofy Meblorza, jaką byłoby wypadnięcie poza pierwsze dwa miejsca, nie przewidujemy), będzie stanowiło naprawdę spore rozczarowanie. Różnice pomiędzy grupą pościgową są naprawdę minimalne, ciężko stwierdzić, która z ekip ostatecznie wyjdzie zwycięsko z tego starcia. Ostatecznie, biorąc pod uwagę najnowszą historię drużyn, a także zaciąg z drużyny z Witkowa, który nastąpił w zimowym okienku, na pozycję vicemistrzowską i drugiego awansującego w tym sezonie typujemy Pelikana. Lechita i Piast obejdą się w tym sezonie smakiem, ale będą jednocześnie głównymi faworytami do awansu w następnym sezonie.

Spokojne utrzymanie = pod przyszły sezon testowanie?

Środkowa część tabeli składa się z zespołów, którym do spadku na razie daleko i raczej spokojnie mogą potraktować kolejną rundę, jako dobry materiał pod przyszłosezonowe granie. Mowa o zespołach Juranda Koziegłowy, Polonii Poznań, Błękitnych Owińska, KSGB Manieczki i Pogoni Książ Wielkopolski. Wydaje się, że szczególnie dwie pierwsze ekipy - Jurand i Polonia - mają coś do udowodnienia jeszcze w tych rozgrywkach i chcą napsuć krwi czołówce, która jesienią dość sporo im odjechała. Trochę więcej oczekiwano również po ekipie z Książa Wielkopolskiego, dla której 9 miejsce po jesieni jest na pewno sporym zawodem. Z kolei beniaminki z Manieczek i Owińsk z pewnością potraktują tę rundę jako możliwość okrzepnięcia i powalczenia o możliwie największą liczbę oczek - ich bardzo dobra postawa w poprzedniej rundzie na pewno zaprocentowała zimą i z wysokim morale ruszą do walki wraz z pierwszym gwizdkiem wiosny.

Walka o utrzymanie - kogo wciągną Serie B otchłanie?

Na koniec podkręcamy temperaturę - emocje będą na szczycie tabeli, ale jeszcze większe szykują się na jej dole - aż 5 drużyn na obecny moment będzie bezpośrednio zamieszanych w legendarną już "walkę o spadek". Ekipy Zawiszy Dolsk, Clescevii Kleszczewo, Antaresu Zalasewo, Kłosa II Zaniemyśl, a także KS Łopuchowo; prawdopodobnie do samego końca będą czuły dodatkową presję związaną z potencjalnym spadkiem z ligi.

Zdecydowanie najgorzej sytuacja wygląda w Łopuchowie - miejscowy KS ma na swoim koncie jedynie punkcik, do bezpiecznej pozycji traci obecnie 7 oczek i jeżeli marzy o utrzymaniu, musi zacząć punktować od samego początku rozgrywek. Między 10 miejscem, a 13 miejscem - pierwszą pozycją spadkową, jest obecnie różnica tylko, ale i aż 7 punktów. Ekipa z Dolska z pewnością musi zacząć wygrywać na wyjazdach, z kolei drużyna z Zalasewa ustabilizować formę i postawę w defensywie - a te dwie ekipy zmierzą się ze sobą już w pierwszej kolejce. Clescevia z kolei zaczęła prezentować lepszą dyspozycję pod koniec rundy, a przygotowania zimowe na dobrych obiektach w Kleszczewie z pewnością scalą zespół i pomogą w utrzymaniu. Kłos II z kolei musi się przełamać na swoim obiekcie, punkty w Zaniemyślu zdecydowanie pomogą klubowi w utrzymaniu. Jednakże, okiem redakcji to właśnie Kłos II oraz Łopuchowo w tym sezonie pożegnają się z ligą.

Przewidywania przewidywaniami, a rzeczywistość rozstrzygnie boisko! Wszystkim zespołom życzymy udanej rundy, przede wszystkim bez kontuzji, w zdrowej i sportowej atmosferze. Niech wygrają najlepsi!