Oceniamy rywali - GKS Gułtowy

Minęliśmy półmetek naszych ocen - tym razem przed Wami GKS Gułtowy! W dzisiejszym odcinku "Oceniamy rywali" skupiamy się na solidnej postawie tego zespołu w pierwszej rundzie i hipotetyzujemy na temat ewentualnego włączenia się tej ekipy do walki o awans do A-klasy. Zapraszamy!

GKS Gułtowy po rundzie jesiennej zajmuje 7 pozycję w gr. I poznańskiej klasy B, gdzie udało się im zgromadzić 20 punktów w 12 meczach. Jest to zdecydowanie zespół własnego boiska - 15 punktów (75%!) wywalczyli na własnym terenie, gdzie przegrali tylko raz - z Meblorzem Swarzędz. Gracze GKS-u zdobyli 35 bramek (ex aequo 4 miejsce w lidze), przy straconych 25 golach (8 miejsce w lidze). Najlepszym strzelcem zespołu jest Krystian Kofel, zdobywca 13 bramek w obecnym sezonie.

Największy atut drużyny z Gułtowych został już wspomniany - gra na własnym boisku. Twierdza Gułtowy została zdobyta tylko raz, zawodnicy GKS-u czują się tam fantastycznie i jedynie lider tabeli potrafił wywieźć stamtąd komplet punktów. Dodatkowo, trzeba przyznać, że ich bardzo dużym atutem jest zespołowość. Na tle innych ekip, ta drużyna może nie wyróżnia się wirtuozerią techniczną, jednak waleczność i gra do końca pozwala im punktować - co w ostatecznym rozrachunku dało dość dobrą pozycję wyjściową przed rewanżami - mogą śmiało myśleć o pozycji premiowanej awansem na koniec rozgrywek. Drużyna GKS-u gra agresywnie, ale nie brutalnie - przez to są bardzo niewygodnym rywalem, ponadto są skoncentrowani przez cały mecz i do końca grają o swoje.

Taki styl gry ma swoje wady i największą z nich jest przewidywalność. Drużyna z Gułtów ma swoje utarte schematy i gra dość prostą piłkę, wobec czego stosunkowo łatwo jest zneutralizować ich największe atuty. Ponadto ich piętą achillesową są mecze wyjazdowe. Pięć zdobytych punktów w 6 meczach to wynik bardzo słaby, jeśli ta ekipa myśli o awansie - muszą poprawić swoją grę na obcych boiskach, w innym wypadku wspomniany cel pozostanie w sferze marzeń.

Czy GKS ma szanse na awans w końcowym rozrachunku? Punktowo - jak najbardziej wygląda to na zadanie do zrealizowania. Jednak, jeżeli nie uda się poprawić ich największego mankamentu - wyjazdów, o promocję w tym sezonie będzie niesamowicie ciężko. Wydaje się, że obecna kadra Gułtowych jest trochę jakościowo za słaba na A-klasę, jednak to boisko zweryfikuje oczekiwania i może się okazać, że postawiona teza okaże się fałszywa. Potencjał tej ekipy odpowiada jej miejscu w tabeli i spodziewamy się, że rozgrywki zakończą na podobnym miejscu.