Sportowe cele na rok 2021

Początek nowego roku to zawsze czas postanowień, zobowiązań i planów związanych z kolejnym okresem w życiu czy też sportowej działalności klubu. Zgodnie z tą tradycją, przygotowaliśmy również zestawienie, w którym w 5 punktach przedstawiliśmy nasze cele związane z 2021 rokiem - dzięki temu, już w listopadzie będziemy mogli sprawdzić, czy udało nam się je osiągnąć, a także porównać gdzie jesteśmy teraz i jak się to zmieniło podczas tych nadchodzących miesięcy.

Poniższa lista jest oczywiście w pełni subiektywna, jednakże przedstawiająca kluczowe założenia dla osiągania dobrych rezultatów w pozytywnej atmosferze:

1. W 2021 nadal grać w Serie A
Po katastrofalnej rundzie jesiennej 2020 roku, pierwszym i jednocześnie najważniejszym celem na rozpoczęty już rok jest oczywiście utrzymanie Antaresu w A-klasie. Widmo spadku realnie zajrzało w oczy zarządowi, sztabowi szkoleniowemu, zawodnikom i wszystkim kibicom i sympatykom związanym z zalasewską drużyną. Nowy rok rozpoczynamy w atmosferze ciężkiej pracy i pełni wiary w to, że utrzymanie jest w zasięgu, a wszyscy na pokładzie dadzą z siebie 110%, aby ten cel osiągnąć. Niejako podpunktem tego celu jest rozegranie wreszcie dobrej rundy jesiennej w kolejnym sezonie - trudno wskazać jedną przyczynę, natomiast wyraźną tendencją w grze Antaresu na przestrzeni kilku już lat jest zdecydowanie gorsza pierwsza część sezonu. Na wiosnę Antares dostaje nowych sił i prezentuje się zazwyczaj zdecydowanie lepiej. Może by tak wreszcie "doskoczyć" poziomem z rund wiosennych w piłkarskich rozgrywkach toczonych jesienią? Realizacja tego elementu zdecydowanie poprawi zarówno pozycję w tabeli, jak i morale zespołu na przestrzeni poszczególnego sezonu, jak i całego roku.

2. Odzyskać blask i skuteczność w ofensywie
Jest to kwestia stosunkowo świeża i nie do końca uzasadniona - jednak faktem jest, że zakończona runda to prawdziwa zapaść ofensywnego potencjału Antaresu. Zaledwie 13 bramek w 14 meczach - tak mizernego rezultatu nie widziano w Zalasewie od lat. Co ciekawe, w poprzednich sezonach "bordowi" tracili sporo bramek, natomiast nadrabiali w części spotkań golami strzelonymi. Tym razem jest inaczej i tutaj głównie szkoleniowców w tym głowa, aby po pierwsze zwiększyć ilość kreowanych sytuacji pod bramką rywala, a następnie podnieść skuteczność i wyregulować celowniki ofensywy Antaresu - tak, aby wreszcie móc cieszyć się ze zdobywanych bramek w większej częstotliwości niż jesienią.

3. Ustabilizować kadrę
Zakończony rok nie był łatwy pod względem zdrowotnym również dla ekipy z Zalasewa. Kontuzje, kwarantanny, bardzo duża rotacja w składzie - wszystkie te czynniki sprawiły, że w szeregach Antaresu obecnie znajduje się około 40 zawodników, a wyjściowa jedenastka w zasadzie w każdym meczu wyglądała inaczej. Chociaż taki stan rzeczy nie zawsze jest negatywną kwestią, to w tym sezonie stanowił problem - nie tylko dla trenerów, ale i samych zawodników, którzy nie mogli liczyć na ciągłość gry. W nadchodzącym czasie z pewnością pojawi się kilka nowych twarzy, część klasycznie opuści zespół, natomiast celem jest osiągnięcie stałej liczby zawodników zaangażowanych od początku do końca w losy klubu i regularnie rywalizujących w meczach ligowych na wiosnę.

4. Zbudować twierdzę Zalasewo
Czyli bolączka Antaresu od kilku lat. Zespół zdecydowanie lepiej radzi sobie na wyjazdach, albo w momentach, kiedy rozgrywa swoje mecze na sztucznej płycie w Swarzędzu. Ciężko logicznie wytłumaczyć taki stan rzeczy, w szczególności biorąc pod uwagę  fakt, że płyta w Zalasewie prezentuje się fantastycznie, a dodatkowo, dzięki działaniom lokalnych władz, będziemy mieli możliwość gry i trenowania przy sztucznie oświetlonym boisku już w najbliższym czasie. Czy można sobie wyobrazić lepsze warunki zo "zaprzyjaźnienia" się z własnym boiskiem? Dodatkowo, to właśnie w Zalasewie na mecze uczęszcza zdecydowanie największa grupa naszych fanów, którzy mimo często krytycznych uwag co do postawy Antaresu, są z nami na dobre i na złe, a także często pomagają drużynie także poza boiskiem. Dobra postawa i punkty zdobywane przy ulicy Kórnickiej będą nagrodą nie tylko dla zespołu, ale i przede wszystkim dla naszych sympatyków.

5. Cieszyć się treningiem i grą w piłkę :)
Czyli ostatni, ale równie ważny, jeśli nie najważniejszy punkt. Mimo wielu aspektów "profesjonalizacji", czy podejścia w tym stylu do sportu i Antaresu, przede wszystkim trzeba podkreślić, że piłka ma wszystkim z rodziny Antaresu sprawiać przyjemność i radość. Oczywiście, rywalizujemy "na poważnie" i będziemy się starali wygrać każdy kolejny mecz, ale naszym celem jest również to, aby każdy w naszym zespole czuł się dobrze, a wspólne obozy, czy spędzany czas był nie tylko jakiegoś rodzaju realizacją sportową, ale również udziałem w bardzo dobrej atmosferze drużyny i bycie częścią zalasewian. Ten pozytywny klimat, jeżeli zostanie utrzymany, z pewnością będzie miał przełożenie nie tylko na relacje międzyludzkie, ale i przede wszystkim, będzie miał wpływ na końcowy, dobry wynik sportowy.

To by było na tyle. Niedługo wracamy do treningów, wkrótce podamy szczegółowy terminarz okresu przygotowawczego, wszyscy rywale sparingowi są już dograni, także... #TYLKOAntares!

źródło zdjęcia: unsplash.com